شهر خور و بیابانک از استان اصفهان

سومین ایستگاه برای بازدید شهر خور و بیابانک از استان اصفهان بود. منطقه ی خور کاملا کویری و گرمه، برای همین حتما باید تو فصل گرم سال با ماشین کولر دار به این منطقه رفت. صبح روزی که قرار بود بریم خور کولر ماشینمون را درست کردیم و بعد از ظهر راه افتادیم.
حدود 400 کیلومتر از شهر اصفهان توی جاده هایی که تا چشم کار میکنه کویر می دیدیم، رانندگی کردیم. مقصد اول ما روستاهای اطراف شهرهای هرند و ورزنه در 100کیلومتری اصفهان بود. این شهرها در هنر فرش دستباف شهرت بالایی دارند. توی هرند یه کارگاه خوب پیدا کردیم که شاخص های مورد نظر ما را برای همکاری داشت. توی ورزنه هم با یه نفر طراح فرش خوب آشنا شدیم و بنا شد برای تهیه ی نقشه های مختلف فرش کمکمون کنه.
حدود ساعتای 6عصر بود که از ورزنه به سمت خور راه افتادیم. یه خاطره ی خوب که از این سفر دارم این بود که توی مسیر خور ماشینمون خراب شد و کلی وقتمون را گرفت، اونم تو جاده ای که به زورتردد ماشین دیده می شد.
بلاخره حدود ساعتای 2صبح بود که رسیدیم خور. رفتیم محل استراحتمون و فردای اون روز بازدیدهای خونه به خونه را شروع کردیم. البته با ساربان های شتر هم دوست شدیم.
بافنده های این منطقه بیشتر قالیچه می بافتند. خودشون میگفتن چون میخواهیم زودتر به پول برسیم مجبوریم قالیچه ببافیم که زودتر تمام بشه.
توی مسیر برگشت رفتیم روستای چاهملک. اونجا بود که با یه آدم خوب برخورد کردیم که نشانه ی کارگاه خوب و ماهرِ تازه تاسیس را بهمون داد. فکر نکنین منظورمون از یه کارگاه اون چیزیه که تو تصور ماهاست. بعضا اتاق های یه مدرسه قدیمی متروکه یا خانه های خالی از سکنه ی قدیمی با یک اتاق تبدیل به یک گارگاه شده بود.

دیدگاه

پست الکترونیکی منتشر نخواهد شد. زمینه مورد نیاز *

*

© تمامی حقوق این وبسایت متعلق به مجموعه فرش دفتینه می‌باشد.
طراحی و پیاده سازی توسط گروه رسانه‌ای رسام