شهر ابرکوه، استان یزد

وقتش رسیده بود بریم سراغ استان تاریخی و زیبای یزد. ایستگاه پنجم برای دیدن، شهر ابرکوه بود.
صبح زود راه افتادیم. باید حدود 400 کیلومتر از اصفهان جاده نوردی می کردیم.
بر عکس سفر قبلی مون که مسیرمون جاده های کوهستانی داشت، جاده های مسیر یزد دشت و کویری بود.
توی کتاب جغرافی دوران راهنمایی مون می خوندیم که ایران همه نوع اقلیم و آب هوایی داره. توی این مدت و در جریان این بازدید ها بود که انواع اقلیم ها را اونم تو فاصله های کم، از نزدیک دیدم.
روستاهای اطراف شهر ابرکوه بافت سنتی و قدیمی خودش را حفظ کرده بود. خونه های کاه گلی و سقف های گنبدی و کوچه های تنگ، صحنه های زیبایی را ساخته بودن. برای همین تا جایی که وقت داشتیم با وجود اینکه ظهر بود و هوا به شدت گرم، اما توی این روستاها گشت زدیم و عکس گرفتیم. واقعا صحنه های زیبایی بود.
توی یکی از روستاها، خانم های روستایی دو تا تخته فرش برای حرم امام حسین(علیه السلام) بافته بودن. مصالح فرش ها بانی داشت و بافنده ها هم هیچ مزدی نگرفته بودن. من مطمئنم تک تک گره های این فرش ها با حاجت و اشک چشم زده شده بود. فرش های خیلی زیبایی هم بود. سرپرست کارگاه میگفت فرش ها را برای اربعین با پای پیاده می برن کربلا و داخل حرم امام حسین(علیه السلام) پهن می کنن. خوشا به حالشان!!!
بافنده های اطراف ابرکوه اکثرا به صورت کارگاهی کار می کردند و مهارت خیلی خوبی داشتن.
کارمون توی ابرکوه تا حدود 6عصر طول کشید. قرار بود بعد از ابرکوه شهر هرات و خاتم یزد را هم ببینیم اما خیلی خسته شده بودیم و دیگه توان رانندگی طولانی مدت را نداشتیم برای همین قرار شد در فرصت دیگه ای به شهر خاتم سفر کنیم.
مسیر برگشت به اصفهان را هم با کلی خستگی و خواب آلودگی آمدید و خدا را شکر به سلامت رسیدیم.

دیدگاه

پست الکترونیکی منتشر نخواهد شد. زمینه مورد نیاز *

*

© تمامی حقوق این وبسایت متعلق به مجموعه فرش دفتینه می‌باشد.
طراحی و پیاده سازی توسط گروه رسانه‌ای رسام